play_arrow
Enkaavee
today10 februari 2026
Carnaval zit in het DNA van de Ninovieter, maar voor NKV V.E.S. is deze editie extra speciaal. De groep viert zijn 25-jarig bestaan. Wat ooit begon tussen pot en pint als een afscheuring, is een kwart eeuw later uitgegroeid tot een vaste waarde met drie generaties in de rangen. “We denken nog lang niet aan stoppen, integendeel: de toekomst is verzekerd.”
Wie de naam NKV V.E.S. hoort, vraagt zich misschien af waar die letters voor staan. “Heel simpel,” lacht Souff, de lasser en man van de techniek binnen de groep. “Het staat voor Vereniging Echte Skramoeillekrabbers. Het idee ontstond destijds tussen enkele ex-leden van de Skramoeillekrabbers op café. We wilden onze eigen weg gaan.”
Die weg begon bescheiden. In de beginjaren was er nog geen sprake van de immense wagens die we nu kennen. “Ons debuut? We gingen de straat op als huisvrouwen,” herinnert Souff zich. “Zonder wagen, maar met alle attributen van dien. De eerste drie jaar deden we het te voet, maar de microbe had ons zwaar te pakken.”
Van kippengaas naar high-tech
In 25 jaar tijd is er veel veranderd in de hangar. Waar de eerste creaties nog met kippendraad en mousse in elkaar werden geknutseld, werkt de groep nu – zoals de grote kleppers – met isomo, foam en geavanceerde verlichting. “De techniek staat niet stil, en wij ook niet,” zegt Souff.
Die evolutie wordt gedragen door een harde kern van vrijwilligers die elkaar door en door kennen. Souff zorgt voor het laswerk en de beweging, Sam tekent de wagen uit en bewerkt de isomo, Stef zorgt voor de verlichting en de muziek terwijl Bodt en Gelau het plak- en verfwerk voor hun rekening nemen. “Al is Gelau ook erg goed in het ‘werk aan den toog’,” klinkt het met een knipoog. De kostuums worden met liefde gemaakt door Annita en Kathleen, terwijl Peuken constant in de weer is met boodschappen.
Drie generaties in de stoet
Dat NKV V.E.S. een familiegevoel uitstraalt, is een understatement. Er rijden inmiddels drie generaties mee. Voorzitter Dirk gaf de karnavalsmicrobe al door aan ondervoorzitter Sam, en nu loopt ook kleindochter Mona mee in de stoet.
Toch was het parcours niet altijd rozengeur en maneschijn. Het ‘stormjaar’ 2019 ligt nog steeds zwaar op de maag. “We kregen toen toestemming van de instanties om toch op de wagen plaats te nemen,” vertelt Souff ernstig. “Achteraf trokken ze hun woord in en kregen we onterecht strafpunten. We werden in een slecht daglicht gesteld zonder dat onze mening gevraagd werd. Een triestig voorval.”
Maar V.E.S. laat zich niet kisten. Hun handelsmerk? Thema’s met peper en zout. Ze hebben al een 3de prijs en drie keer een 6de prijs op de schouw staan, en de ambitie blijft groot.
Ninovieters Kaffeegieters
Voor hun jubileumjaar pakt de groep groot uit. Het thema ‘Ninovieters Kaffeegieters’ is een ode aan de stad en haar inwoners. “We zijn groter dan ooit,” zegt Souff trots. “We zijn met 42 leden, waaronder een instroom van 15 jongeren. De toekomst is dus verzekerd.”
Het publiek mag zich verwachten aan een wagen vol speciale lichteffecten en nostalgische knipogen. Er zullen foto’s van de voorbije 25 jaar te zien zijn, een retrospectieve van een kwarteeuw plezier.
De start van de dag blijft heilig: samenkomen in de Bierstube De Wettel voor een stevig ontbijt en het omkleden. En daarna? De straat op, om te tonen dat ‘de echte Skramoeillekrabbers’ na 25 jaar nog steeds springlevend zijn.

Stoetlied NKV V.E.S. 2026
play_arrow
Kafféklasj (stoetlied 2026) VES
Foto’s van NKV V.E.S. doorheen de jaren!
Written by: Gerrit Wijns